Iszol eleget? A kiszáradás veszélyei

bwt_tudastar_4_kiszaradas

A folyadékpótlás több okból is fontos szervezetünknek. Az egyik meghatározó ok a kiszáradás időben való elkerülése. A kiszáradásnak (dehidratáció) több fajtája is létezik, azonban általánosságban megakadályozható a rendszeres folyadékbevitellel.

A kiszáradás tünetei és veszélyei

A dehidratáció egyértelmű jelzése a múlhatatlan és stabilan fennálló szomjúságérzet. Járulékos tünetek lehetnek még a szájszárazság, a fejfájás és a vizelet mennyiségének csökkenése. Ezeken kívül a kiszáradás tünetei közé tartozik még a ráncos bőr, a szapora szívdobogás, esetenként akár még ájulás is bekövetkezhet.

Hossztávon összetett következményekkel is számolni kell, ha a kiszáradás tüneteiről beszélünk. Néhány kellemetlenség, melyeknek okai szintén a dehidratáltságban gyökereznek:

  • Kellemetlen szájszag. A nyálban sok baktérium található, melyek az emésztést hivatottak elősegíteni. Kiszáradáskor a nyálban lévő baktériumok koncentrátuma megnő, innen a szájszag.
  • Kiszáradt bőr, repedezett ajkak.
  • Koncentrációs zavarok.
  • Teljesítményromlás fizikális és elméleti feladatokban.

A dehidratáltság egyértelműen úgy alakul ki a legkönnyebben, ha nem gondoskodunk megfelelően szervezetünk folyadékszükségletének kielégítéséről. A kiszáradásnak léteznek fajtái is, melyekben az ásványi anyag egyensúly felborulásának mértékétől csoportosítják a szervezet víztartalmának csökkenését. Pontos megállapításukhoz laboratóriumi és orvosi vizsgálat szükséges.

Hogyan kerülhető el a kiszáradás?

A kiszáradás megelőzni könnyebb, mint kezelni, így a hangsúly a tudatos vízfogyasztáson van. Ez azt jelenti, hogy inni nem akkor kell, amikor már jelentkezik a szomjúságérzet, hanem már ezt megelőzően is kortyolgatni kell folyadékot.

A megfelelő mennyiség megállapítására számos tényezőt figyelembe kell venni. Sportoláskor, nyári nagy melegekben – tehát, amikor jobban izzad az ember – akkor az ajánlott vízmennyiség 1,5-szeresére is nőhet. Általánosságban elmondható, hogy az átlagos mindennapokban 2-2,5 liter, hőségben és testedzéses napokon akár 3 liter tiszta víz a megfelelő folyadékpótláshoz. Továbbá az is hangsúlyos tény, a cukrozott italok kerülendőek, ugyanis az általuk bevitt méreganyagok kimosásához a szervezet még több vizet használ fel, mint átlagosan.

A megfelelő folyadékpótlás elősegíthető apró trükkökkel, mely segít egyensúlyban tartani szervezetünk vízháztartását.

  • Tartsuk számon a mennyiséget! A legegyszerűbb, ha kitűzünk egy célt, hogy adott napon mennyi vízre van szüksége a szervezetünknek, és azt leosztjuk pohárra. 2 liter tiszta víz elfogyasztásához legalább 8-10 pohár kell, ami átlagosan óránként 1 db pohár.
  • Alakítsunk ki rituálét! Az is egyfajta megoldás, ha a vízivást valamilyen más cselekvéshez kötjük, például felkelés után, lefekvés előtt, minden mosdóhasználat után stb.
  • Legyen szem előtt! Bármilyen eszközt – poharat, üveget, kancsót – használunk is a mérésre, az mindig legyen a kezünk ügyében! Még a munkahelyre is vigyük magunkkal!

A BWT egyedülálló megoldása kiszáradás ellen

A BWT vízszűrő kancsók egyedülálló megoldásként szolgálnak a kiszáradás megelőzésében a következő okokból:

  1. Tiszta, szűrt csapvizet szolgáltatnak egyszerűen és könnyedén.
  2. A szabadalmaztatott magnézium-technológiának köszönhetően nemcsak megszűri a csapvizet, de magnéziumot is adagol hozzá. Így a folyadékpótláson túl a magnézium ásványi anyag bevitel is felügyelhető vele.
  3. A BWT vízszűrő kancsók skálázott kialakításúak, így kényelmesen követhető a napi vízfogyasztás mennyisége.
  4. Optimális méretű, tárolható hűtőben, és nehézség nélkül tisztítható.
  5. Többféle színben és méretben kapható, így mindenki megtalálja a számára legideálisabb BWT vízszűrő kancsót.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük